ANASAYFA

BİR FİLM: "ANAYURT OTELİ"

Zebercet, bir kasaba otelinin sahibi ve kâtibidir. Melankolik ve temkinlidir. Adı, “Anayurt Oteli” olan bu otelde doğmuştur. Hemen bütün hayatını bu otelde geçirir. Canlı bir hayal dünyası olmasına rağmen, dışarıdan bu anlaşılmaz. Çünkü kendisini saklar. Anne ve babasından miras kalan bu otel, on dört odalıdır. Oteli idare etmek çok zordur. Zebercet, etrafına yabancıdır.

İstasyon yakınındaki otele, Ankara treniyle bir kadın gelir bir geceleyin. Bir gece kalır. Giderken, “bir haftaya kadar geleceğim,” der. Ancak gelmez. Zebercet'in melankolik ve temkinli dış görünüşünün altındaki psikopat kişiliği ortaya çıkar. Onunla iletişim kuracak, onu dinleyecek, onu anlayacak kimse yoktur çevresinde. Hep yalnız, öylesine kimsesizdir. Bir şizofrendir Zebercet.

Kapitalizmin oluşturduğu yalnız kent insanının bir prototipidir Zebercet. Yüzyılın ruhsal ve manevi sefaletini yansıtır. Zebercet tüm insanlığın hem aynası hem de kopyasıdır. Yusuf Atılgan'ın romanından uyarlanan ruhbilimsel ayrıntılarla dolu, bir “iç dünya” filmi. Filmde sık sık “Adım Zebercet” diyen kahramanımız son sahnede adını tamamlayamaz.

Yönetmen: Ömer Kavur; Senaryo: Ömer Kavur; Eser: Yusuf Atılgan; Yapımcı: Ömer Kavur, Cengiz Ergun; Müzik: Atilla Özdemiroğlu; Görüntü yönetmeni: Orhan Oğuz; Yapım: Odak Film, Alfa Film; Oyuncular: Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman, Osman Alyanak, Serra Yılmaz, Kemal İnci, Cengiz Sezici, Songül Ülkü, Ülkü Ülker, Yaşar Güner, Arslan Kacar, Osman Çağlar, Orhan Başaran, Server Mutlu, Yapım yılı: 1987.                                                                                                                                                              LAZURİ