ANASAYFA

GÜRCÜSTAN'DA SOROS PARMAĞI!

Amerikalı spekülatör George Soros, Gürcüstan'da 2003'te yapılan “Gül Devrimi”nde aktif rol oynadığını belirtti. George Soros vakfının başkanlığını da yapan Soros, Rusya'nın “Svaboda-Özgürlük” radyosuna verdiği demeçte, Gürcüstan'ın “Gül Devrimi”nden sonra yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen her alanda geliştiğini ileri sürdü.

Rusya'nın, Gürcüstan'a karşı ekonomik ambargo uyguladığını, enerji hatlarına sabotaj düzenlediğini, doğal gaz vermemekle tehdit ettiğini anlatan Soros, ancak Gürcü hükümetinin tüm bu zorlukları aşmayı başardığını kaydetti. Amerikalı finansçı Gürcüstan'ın eski Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin kendisine karşı hak etmediği suçlamalarda bulunduğunu anlattı. Soros, “Devrimden önce Şevardnadze ile yolsuzluklarla mücadelede birlikte çalıştım. Ancak Şevardnadze hükümeti, rüşvet ve yolsuzluğu ortadan kaldıramadı. Bunda başarılı olamadı” dedi.

Soros, devrim öncesinde ve sonrasında Gürcüstan'da aktif rol oynadığını ve maddi destek sağladığını belirterek, ancak bunların çok fazla abartıldığını kaydetti. George Soros, Gürcüstan'da uzun vadede bakıldığında ise ülkenin kalkınması ve başarılı olabilmesi için yaptığı katkıların görmezlikten gelindiğini ifade etti.

Gürcüstan'da bugünkü hükümetin, 2003'te yapılan ve kansız sona erdiği için “Gül” adı verilen devrim döneminde George Soros'un adı, sağladığı ekonomik destek nedeniyle ön plana çıkmış ve Soros devrimin önemli mimarlarından biri olarak görülmüştü.                                                                                                                                                              LAZURİ