ANASAYFA

MOLDOVALILARA KURAYLA ROMANYA VİZESİ VERİLECEK

Romanya, vatandaşlığına geçmek isteyen Moldovalıların yoğun başvuruları karşısında Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan “Green Card” çekilişi gibi bir çözüm üzerinde çalışıyor. Moldova vatandaşları için ABD gibi bir çekiliş sistemi uygulamasına geçecek olan Romanya hükümeti, bu yöntemle hem adayların hem de Romanya iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda karar verme imkânına sahip olacak.

İçişleri Bakanı Vasile Blaga da Moldova vatandaşlarının 4 senelik zorunlu ikametgah uygulamasının kaldırılması ve vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılması gerektiğini ifade ediyor. Blaga’ya göre vatandaşlık verilenler zaten Romanya’da kalmıyor. Bunların büyük çoğunluğu ABD ve AB’nin zengin ülkelerine gideceklerinden Romanya’ya ayrı bir yük getirmeyecekler.

Blaga’nın bu görüşlerini doğru bulmayan Dışişleri Komisyonu üyeleri ise bunun popülist bir politika olduğunu ifade ettiler. İçişleri Bakanlığı (MAI) verilerine göre şu ana kadar 500 bin civarında Moldovalı, Romanya vatandaşlığı için başvurdu. Bunlar aileleri ile birlikte düşünüldüğü zaman, başvuranların sayısı 900 bini geçiyor.                                                                                                                                                              LAZURİ