ANASAYFA

BİR FİLM: "ARKADAŞ"

Cemil ve Azem eski arkadaştır. Okullarını bitirdikten sonra, birbirlerinin haberlerini oradan buradan duyarlar, ancak birbirlerini hiç görmezler. Cemil şimdi zengin bir işadamıdır. Evlidir. Bir kıyı kentinde yaşar. Kaynağı ve Tanrısı para olan bir hayat yaşar. Ne dünü bilir, ne de bugünü. İçinde yaşadığı elit topluluk dışında, ülkesini, insanları, gerçek mutluluğu, yani kolektif dayanışmayı bilmez. Dünün ne olduğunu bilmediği gibi, geleceğin ne olacağı konusunda bir fikri yoktur. Bütünüyle dejenere bir hayat sürer.

Bir gün Cengiz ve Azem birbirlerini bulurlar yıllar sonra. Azem, Cengiz’i anlayamaz. Hayatı, ilişkileri, anlayışı eskisi gibi kardeşçe, dostça değildir. Azem, eski arkadaşının bu halini görünce şaşırır. Arkadaşının bu davranışlarını değiştirmek için ümidi vardır.

Cengiz’in yaşadığı çirkinlikler içinde, bir tek güzellik vardır: Melike. Melike, Cemil’in eşinin kardeşidir. Cengiz, eskisi gibi olamayacak eski bir arkadaştır. Azem ve Melike artık arkadaştırlar. Yalnızca arkadaş. Cinsel farklılıktan dolayı değil, insan olarak arkadaştırlar. Ne var ki, içinde yaşadığı toplulukta sürekli dejenere insanları tanıyan Melike Azem’e aşık olur. Her güzel şey gibi, bu işin de bir sonu vardır. Yüreği yananlar, hep doğruyu görenler olur. Ancak arkadaşlığın ne olduğunu Melike de öğrenir, filmi izleyenler de. 1974 tarihli bu film, arkadaşlığın ne olduğunu bilenler için bir hediye.

Yönetmen, Senaryo yazarı, Yapımcı: Yılmaz Güney, Oyuncular: Yılmaz Güney, Melike Demirağ, Kerim Afşar, Ahu Tuğba, Azra Balkan, Semra Özdamar, Civan Canova, Nizam Ergüden, Yusuf Tunalıoğlu, Özden Yüce; Görüntü yönetmeni: Çetin Tunca; Film müzikleri: Şanar Yurdatapan, Atilla Özdemiroğlu; Yapım yılı: 1974; Yapım şirketi: Güney Film.                                                                                                                                                              LAZURİ