ANASAYFA

DOLANDIRICILAR KIRALI: SÜLÜN OSMAN

Sülün Osman’ın adını hemen herkes duymuştur. Ancak kim olduğu değil de neler yaptığı anlatılır. Trajik bir şekilde ölen ve mezarının yeri belli olmayan bu ünlü dolandırıcı hakkında gerçekten de yeterli bilgi yoktur. Sülün Osman adıyla tanınan Osman Ziya Sülün 1923'te Fatih'te doğdu. Memur bir babanın çocuğuydu. 1948'de Fatih'te tuttuğu evin sahibini dolandırarak adını duyurdu. Mesleğin inceliklerini Aleko’dan öğrendi. Aleko Kumkapılı bir Rum’du.

En verimli işlerini 50 ve 60'lı yıllarda yaptı. Köyden şehre göç yıllarında, cahil köylüleri kandırdı. Onlara devletin olan tramvay, Galata kulesi, Dolmabahçe saat kulesi, Şehir hatları vapurlarını sattı veya kiraladı. Böylece sahtekârlıklarıyla efsane oldu. Galata Köprüsünü satarken yakalandı. Soyadı, lâkabı oldu. 1984'ün Temmuz ayında Beyoğlu'nda kaldığı otelde bir kalp spazmı geçirdiği biliniyor. Polisin tahminine göre, Sülün Osman bir yerlerde öldü. Nüfus cüzdanı taşımadığı için de kimsesizler mezarlığına gömüldü.

Sülün Osman daha sonra espri konusu olmuş: Sülün Osman son işinde bir köylüye Galata Köprüsünü 250 liraya satmak istemiş. Köylü, “250 lira küçük param yok, 750 liram var. Onu vereyim sana. Sende bana 500 lira ver” demiş. 750 liralık parayı henüz devletin çıkarmadığını unutan Sülün Osman 750 lira diye değersiz kâğıtı almış. Hem de 500 lira daha da vermiş köylüye. Kandırmak isteyen Sülün Osman kandırılmış. Kandırıldığını anlayınca da, kahrından ölmüş!                                                                                                                                                              LAZURİ