ANASAYFA

BİR FİLM: "ÇAĞRI"

Suriye kökenli Amerikalı film yönetmeni Mustafa Akkad’ın 1976 yılında çektiği “Çağrı”, İslamiyetin ilk dönemini anlatan, tüm müslümanların ve diğer din mensubu insanların izlemesi gereken çok önemli bir film. “Çağrı” tekrar tekrar izlense de, her defasında izleyiciyi derinden sarsmayı başaran, sinema tarihinin başyapıtları arasında yerini almış ünlü bir film. İslâm’ın doğuşunu ve yayılmasını anlatan film, 31 yıldır sinema izleyicisini derinden sarsıyor. Bilindiği gibi, İslam inancına göre, Hazreti Muhammed’i resmetmek yasaktır. Bu sebeple, filmde Hazreti Muhammed’in görüntüsü bulunmuyor. O’nun sesiyle diyalogları da yok. Ancak, O’nun insanlara iletmek istediği mesajlar; eşleri, kız evlâtları ve damatlarının ağzından duyuruluyor. Hazreti Muhammed’in amcası Hazreti Hamza’nın filmdeki rolünü Anthony Quinn büyük bir ustalıkla oynuyor.

Maddi imkânsızlıklar sebebiyle, Mustafa Akkad, zor günler yaşamış. Bu önemli filmi tamamlamak için kimseden yardım görmemiş. Ancak Libya lideri Muammer El Kaddafi’nin yardımıyla film tamamlanmış. Filmde gerçek mekânlara benzer platolar kullanılmış. Mesela Hazreti Muhammed dönemi Mekke’sinin platosunu inşa etmek için dört buçuk ay çalışılmış. Film, Libya ve Fas’ta çekilmiş.

İslamiyetin kökenlerini anlatan böyle bir filmi yapmak, hiç de kolay olmamış. Mustafa Akkad Hollywooddan tepki görmüş. Böyle olunca da ABD dışından destek aramak için yola koyulmuş. Mustafa Akkad, filmin her aşamasında konunun uzmanı İslam alimlerinden fikir almış. Filmin, İslam dünyası ve Batı arasında önemli bir köprü olduğunu düşünen Mustafa Akkad, 1976’daki bir röportajında şunları söylüyordu: “Bu filmi yaptım çünkü benim için özel bir şey. Bir eser olarak, filmin kendisinin sahip olduğu değerlerin dışında, tarihi, ilginç bir hikâyesi ve draması var. Bütün bunlarla birlikte, benim için özel bir tarafı var, Batıda yaşayan bir Müslüman olarak İslamiyet hakkındaki gerçekleri anlatmamın sorumluluğum olduğuna inandım. 700 milyon (1976) inananı olmasına rağmen, çok az tanınan bir dindi ve bu beni şaşırtıyordu. Batıya bir köprü olacak bu hikâyeyi anlatmam gerektiğini düşündüm.”

Yönetmen: Mustafa Akkad; Yapımcı: Mustafa Akkad; Yazan: H.A.L. Craig; Oyuncular: Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest; Müzik: Maurice Jarre; Sinematografya: Said Baker, Jack Hildyard, Ibrahim Salem; Editör: John Bloom; Dağıtım: Filmco International Productions Inc., Tarih: 1976; Süre: 177 dakika; Dil: İngilizce, Arapça; Bütçe: 10,000,000 $.                                                                                                                                                              LAZURİ