ANASAYFA

BİR FİLM: "CENNETİN KRALLIĞI"

Haçlı seferleri üzerine yapılmış bir film olan Cennetin Krallığı, Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs şehrini haçlıların kurduğu Kudüs Krallığından geri alması olayını işlemektedir. Film, 12. yüzyıldaki haçlı seferlerini, haçlı seferleri sonrası Kudüs'ün durumunu ve iki tarafın bu savaşlara bakışını anlatmaktadır. Üç din için de kutsal sayılan topraklarda filmdeki zaman çerçevesinde Hıristiyanlar egemen vaziyettedir. Bu arada İngiltere'de demircilik yapmakta olan Balian'ı bir şövalye olan babası Godfrey ziyaret eder ve Kudüs'de ki barışı koruması için onu kendisiyle birlikte gelmeye davet eder. Başta çekinceli olan Balian daha sonra babası ile yola çıkar ancak karışık olan politik yapılar ve kargaşa nedeni ile oluşan çatışmada babası yaralanır ve Kudüs’e vardıklarında ölür. Balian bu arada Kudüs'ün kralı IV. Baldwin ile tanışır. Kral barışı korumanın ellerinde olduğunu ve ondan yardım etmesini ister. Ancak kralın kız kardeşi ile evli olan Guy de Lusignan'da şehirde sözü geçen bir şövalyedir ve savaş yanlısıdır.

Balian babasının topraklarını işleyerek bir hayata hazırlanırken Guy de Lusignan ve arkadaşlarının Müslümanlara yaptığı bir saldırı ortalığı karıştırır. Müslüman lider Selahaddin Eyyubi ordularını toplar ve Kudüs'e yürür. IV. Baldwin Selahaddin Kudüs'e gelince onunla konuşur ve barışın devamı için isyana katılanları cezalandırma sözü verir. Bu söze güvenen Selahaddin geri çekilir. Lepra hastalığından muzdarip olan ve maske ile gezen IV. Baldwin ölümünün yaklaştığını anlayınca tahta Guy de Lusignan'ın geçmemesi amacı ile kız kardeşinin ondan ayrılmasını ve Balian'la evlenerek onun kral olmasını teklif eder. Balian bunu reddeder. Bir süre sonra da kral ölür.

Yeni kral Guy de Lusignan savaş ilan etmekte gecikmez. Balian ile de geçimsizdir ve ona bir suikast düzenler ve başarısız olur. Selahaddin Eyyubi'ye saldırıya gider ancak taktik hatalar nedeni ile ağır bir yenilgi alır. Kudüs'ün savunması artık Balian'a kalır. Uzun süren kuşatma, taktik savaşları sonrası Balian ve Eyyubi anlaşmaya varırlar ve kent Müslümanlara teslim edilirken Balian ve Hıristiyanlar ülkelerine doğru yola çıkarlar. Yine demirciliğe dönmek üzere olan Balian filmin sonunda yeni bir haçlı seferinin Kudüs'ü geri almak için yola çıktığına şahit olur.

Özgün ad: Kingdom of Heaven; Yönetmen: Ridley Scott; Yapımcı: Ridley Scott; Senaryo yazarı: William Monahan; Oyuncular: Orlando Bloom, Eva Green, Ghassan Massoud, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton; Görüntü yönetmeni: John Mathieson; Kurgu: Dody Dorn; Müzik: Harry Gregson-Williams; Yapım yılı: 2005; Ülkesi: Birleşik Krallık, İspanya, ABD, Almanya; Süre: 145 dakika; Dil: İngilizce, Arapça, Almanca; Tür: Aksiyon, dram, macera, savaş, tarih; Bütçe: 135 milyon $.                                                                                                                                                              LAZURİ