ANASAYFA

"ÇVENEBURİ" KAZIM KOYUNCU!

İmedi televizyon şirketi tasarım grubunun, Laz şarkıcı Kazım Koyuncu’yu konu alan, “Çveneburi” isimli iki bölümlük belgeseli, yayınlanmayı bekliyor. 2006 yılının Eylül ayında yayınlanması planlanan fakat sebebi bilinmeyen etkenlerden ötürü yayını ertelenen belgesel filmin içeriği merak ediliyor. Belgeseli hazırlayan grup bu belgesel ile Kazım Koyuncu’yu Gürcüstan’da geniş kitlelere, özellikle de Lazlarla kan bağı olan Megrellere tanıtmak amacını taşıyor. Ölümünden önce festival kapsamında Gürcüstan’da konserler veren ve deyim yerindeyse “Tiflis’i sallayan” Kazım Koyuncu’ya Gürcüstan’da duyulan ilginin artması, daha çok ölümünden sonra albümlerini Gürcüstan’a getiren özellikle Türkiyeli Çveneburi hayranlarıyla başladı denebilir. Kazım’ın birçok şarkısı Gürcüstan’da liste başı oldu.

Kazım Koyuncu’nun başlatmış olduğu “Kolchis Rock” ve Megrel-Laz şarkılarını tanıtması, Megreller için büyük bir gurur kaynağı oldu. Fakat Gürcüstan’da Kazım Koyuncu hakkında çok az bilgiye ulaşılabiliyordu. Buradan yola çıkarak, yapımcılar Kazım Koyuncu hakkında bir belgesel çekmeye karar verdiler. Kazım Koyuncu kimdir, ne gibi işler yapmıştır, kısa süren hayatında yaptığı unutulmaz eserler hangileridir gibi konularda Gürcüstan halkını bilgilendirmek istediler.

Yönetmenliğini ve senaryosunu Giorgi Kalandia’nın, görüntü yönetmenliğini Levan Lekiaşvili’nin, genel yapımcılığını Otar Şamatava’nın, kurgusunu Nika Çeişvili’nin, çevirmenliğini Mirian Makharadze’nin, danışmanlığını Buba Kudava, Tea Kalandia ve Givi G. Karçava’nın yaptığı belgeselin Kazım Koyuncu’nun hayatını ayrıntılı incelediği iddia ediliyor.                                                                                                                                                              LAZURİ