ANASAYFA

SAAKAŞVİLİ: TÜRKİYE'Yİ ÖRNEK ALIYORUZ

Gürcüstan Devlet Başkanı Saakaşvili, Abdullah Gül’le düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde yaşananlar için “Gürcüstan da Türkiye gibi demokratik bir ülkedir; çok etnikli bir ülkedir. Türkiye’yi örnek alıyoruz” dedi. 2003 yılında ‘Gül Devrimi’ ile iktidara gelen, son dönemde barış isteyen muhaliflere karşı olağanüstü hal ilan eden, sansür ve şiddet uygulamalarıyla dikkat çeken Gürcüstan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, ülkedeki demokratikleşme sorununu gündeme getiren gazetecilere ilginç bir karşılık verdi.

Gürcüstan’da Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun temel atma töreninin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Gürcüstan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Gül, “Bazı komşu ülkelerin yaptığı açıklamalara göre, son dönemdeki gelişmeler yüzünden Nato üyeliği konusunda Gürcüstan’a sorun çıkarılacağı konusundaki düşünceleriniz nelerdir” sorusuna karşılık, hem Balkanların, hem Kafkasların Avrupa yapıları içinde yer almasını desteklediklerini söyledi. Nato üyeliğiyle ilgili bazı koşullar bulunduğunu ve bunların yerine getirilmesi gerektirdiğini belirten Gül, “Gürcüstan, demokrasisini kökleştirdiğini erken seçim kararıyla da gösterdi. Bu yönde herhangi bir tıkanma olacağına inanmıyorum” dedi. Gül, Gürcüstan’dan tek yanlı olarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya’nın liderinin Türkiye ziyaretini iptal edilmesine ilişkin bir soruya karşılık da “Gürcüstan’ın toprak bütünlüğüne önem verdiklerini” ifade etti.

Saakaşvili de “Gürcüstan’ın demokratik olarak yaşamakta olduğu sorunları ele aldınız mı, Türkiye’nin bu konudaki katkıları konusunda ne düşünüyorsunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Gürcüstan da Türkiye gibi demokratik bir ülkedir. Gürcüstan’da güçlü bir muhalefet var ve yakın zamanda bağımsız ve şeffaf seçimler yapılacak. Seçimlere çok büyük önem veriyoruz. Okullarda bile okul konseyi tarafından müdürler seçiliyor. Gürcüstan, Türkiye gibi çok etnikli bir ülkedir. Türkiye’yi bu konuyla ilgili olarak örnek alıyoruz ve Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerinden yararlanıyoruz.” Olağanüstü hal sırasında, şiddetin, aşırıcılığın gelişmemesi ve bu krizden çıkış yolu bulunması için devlet başkanlığı seçimlerini açıkladıklarını belirten Saakaşvili, “Bu zor durumdan seçimler yoluyla çıkmayı umuyoruz” dedi. Gül ile Gürcüstan seçimlerine Türkiye’den gözlemcilerin katılması konusunu da görüştüklerini kaydeden Saakaşvili, seçimlerin çok şeffaf ve demokratik biçimde yapılacağını umduğunu ifade etti.                                                                                                                                                              LAZURİ