ANASAYFA

BİR FİLM: "EĞRETİ GELİN"

Eğreti gelinlik, 1930’lara kadar yaşadığı söylenen geleneksel sosyal bir kurumdur. Eğreti gelinler, içinde yaşadıkları toplumlarda saygı görürlermiş. Eğreti gelinliğin, zamanla oluşan bazı kuralları da varmış. Küçük olmayan, tecrübeli eğreti gelinin işi ise, 15- 17 yaşındaki erkek çocukları evliliğe hazırlamakmış. “Eğreti Gelin” de böyle eğreti bir gelinin hikâyesi.

Ali, zengin bir ailenin çocuğudur. Babası esnaftır. Aynı zamanda da Belediye Başkanıdır. 18 yaşındaki Ali, hiç yaşının adamı değildir. Babasının dükkânında çalışmaz. Bir tek derdi vardır, o da kuklalar ve tiyatro. Bütün dünyayı da gezmek ister. Kızlarda da hiç gözü yoktur. Ailesi, bu sebeplerden dolayı sıkıntılıdır. Bir çıkış yolu ararlar. Çıkış yolunun bir eğreti gelin olduğuna inanırlar. Kentin varlıklı ailelerinin erkek çocuklarını evliliğe hazırlamakla ünlü eğreti gelin Emine’den yardım istenir. Emine, bütün ailenin birlikte yaşadığı eve gelir. Emine’nin bir belâlısı vardır. Hapistedir. Emine, onu hapiste ziyaret eder. Emine, Ali’yi evliliğe hazırlar. Ancak iş, öncekiler gibi yolunda gitmez. Ali ve Emine birbirlerini severler. Sonunda Ali, ailesine boyun eğmeyi değil özgürlüğü öğrenir. Bir yanda Ali’nin ailesi, öte yanda Emine’nin eski belâlısı. Denizli atmosferinde yaşadığı söylenen eğreti gelin kurumunu anlatan bu güzel film Kastamonu’da çekilmiş.

Oyuncular: Müjde Ar, Nurgül Yeşilçay, Fikret Hakan, Metin Akpınar, Şevket Çoruh, Füsun Demirel, Eylem Yıldız, Mehmet Esen, Nilüfer Aydan, Onur Ünsal, Kıvanç Başkan; Müzik: Atilla Özdemiroğlu; Beste ve şarkı: Sezen Aksu; Söz: Barış Pirhasan; Uyarlama: Edinç Şenyaylar; Montaj: Aylin Zor; Sanat yönetmeni: Meral Özen Yürütücü; Prodüktör: Jale Onanç, Şükran Kozalı'nın kitabından uyarlayan: Tarık Günersel; Senaryo: Atıf Yılmaz, Gül Dirican; Görüntü yönetmeni: Kenan Ormanlar; Ortak yapımcı: Haris Padouyas Despina Mouzaki; Yapımcı: Barış Pirhasan, Sadık Deveci.                                                                                                                                                              LAZURİ