ANASAYFA

TÜRKİYELİ KOLKHLARIN SADAKAYA İHTİYACI YOK!

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 2006 sezonu çay fiyatını, yaş çay için 57 kuruş, kilo başına destekleme primi için 8 kuruş olmak üzere toplam 65 kuruş olarak açıkladı.

Türkiyeli Kolkhlar geçmiş yıllarda çok acılar çektiler. 1877 ve 1914 savaşlarında göçmenlik yaptılar. Yuvaları dağıldı fakat hiçbir zaman Allah’tan ümitlerini kesmediler. Onlar sağlam yürekli halktır, sadaka istemiyorlardı, sadece hakları olan 1 kilogram yaş çay için 250 kuruş = 2,5 lira istiyorlardı. Türkiyenin şu anki ekonomik durumu çok kötü. Yabancı iki para birimi olan dolar ve avro tavan yaptı. Türkiyeli Kolkhlar da bu kötü durumdan kendilerine düşen payı yeterince aldılar.

Türkiyede 766 bin dekar arazide çay tarımı yapılıyor ve 200 bin insan çay parasıyla geçiniyor. Bir sezonda 1,2 milyon ton yaş çay alınıyor ve ondan 200 bin ton kuru çay elde ediliyor. Türkiyenin çay arazileri dünya genelinde yedinci sıradadır ve Çaykur her yıl büyük gelir elde etmektedir. Fakat çay üreticileri her sezon haklarını alamamaktadır. Türkiyeli Kolkhlar ne dilencidir ne de sadaka istemektedir, sadece haklarını talep etmektedir. Bu sezondaki beklentileri gibi…                                                                                                                                                              LAZURİ