ANASAYFA

KARİKATÜR OKULU AKBABA DERGİSİ

7 Aralık 1922’de Osmanlı alfabesiyle yayımlanmaya başlayan Akbaba, siyasi mizah dergisiydi. Haftada bir yayımlanıyordu. Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon tarafından kurulmuştur. Akbaba, 208 sayı çıktıktan sonra kapandı. 1933’te Latin harfleriyle tekrar yayımlanmaya başladı. Cumhuriyet Halk Partisinin tek parti iktidarına destek veren Akbaba; Serbest Fırka ve Demokrat Parti gibi muhalefet partilerine karşı çıktığı dönemlerde okuyucularını kaybetti. Bu sebeple de yayımına durdurdu (1931-1933 ve 1950-1951).

Kurucusu Yusuf Ziya Ortaç’ın 11 Mart 1967’de ölümünden sonra, Engin Ortaç tarafından yayımlanan Akbaba, 28 Aralık 1977’de kapandı. Akbaba’da; eleştiri yazıları, tiyatro oyunları, fıkralar, rüya tabirleri, genç fırçalar köşesi ve karikatürler yayımlanıyordu. Derginin arka kapağında yabancı karikatüristlerin eserleri yayımlanıyordu.

Osman Celal Kaygılı, İbrahim Alaattin Gövsa, Ercüment Ekrem Talu, Aziz Nesin, Rıfat Ilgaz, Muzaffer İzgü, Akbaba’nın yazarlarından bazılarıydı. Münif Fehim, Zeki Beyner, Fethi Develioğlu, Ali Ulvi, Ramiz, Necmi Rıza, Semih Balcıoğlu ise derginin karikatüristlerinden bazılarıydı. Akbaba’da yayımlanan karikatürler resim sanatına daha yakındı. Günümüz karikatüristlerinin ustalarının ustalarını yetiştiren Akbaba, yayın hayatı boyunca genç yazar ve çizerlere bir okul oldu.                                                                                                                                                              LAZURİ