ANASAYFA

TRT 8 FARKLI DİLDE YAYIN YAPACAK

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), uydu üzerinden farklı dillerde yayına başlamaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Kürtçenin yanı sıra Ermenice yayın yapılması da gündemde. CNN Türk'e konuşan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, yeni bir altyapı ile yayınların hayata geçirileceğini açıkladı. Yayınlarda ağırlıklı olarak habere yer verilecek.

Yayınların 8 farklı dilde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu dillerin başında da Kürtçe, Arapça ve Farsça geliyor. Devlet Bakanı Aydın, 8 dilin arasındaki Ermenice sürprizini ise "Neden olmasın?" diyerek açıkladı. Türkiye, Ermenice yayınlarla özellikle Ermeni diasporasına karşı kendi tezini anlatacak, yanlış bilgilendirmenin önüne geçmeye çalışacak. Ermeni soykırımı iddialarına karşılık tarihi bilgiler, uydu aracılığı ile yapılacak Ermenice yayınla anlatılacak.

Kürtçe yayınların ise terörle mücadele çalışmalarının bir ayağı olarak hayata geçirilmesi planlanıyor. Yayınlar haber ağırlıklı olacak. Ancak haberin yanı sıra, şarkı, film, dizi gibi ilgi çekici programlara da yayın akışında yer verilecek. Yapılacak teknik düzenlemeyle, yayınlanacak bir programı aynı anda isteyen Ermenice, isteyen Kürtçe, isteyen Arapça da dinleyebilecek.

TRT Kurumunun Lazca yayın yapması için, bölgesel terör sorununun olması veya Laz diasporasına resmi tarih tezlerini anlatma ihtiyacı duyması mı gerekiyor? Devlet eliyle anadillerde veya yabancı resmi dillerde politik kaygılarla yayın yapılmamalıdır. Anayasasında kendisini “sosyal devlet” olarak tanımlayan Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşları arasında ayırım gözetmemeli, anadilde yayın konusuna “insan hakları” cephesinden bakmalıdır.                                                                                                                                                              LAZURİ