ANASAYFA

BİR FİLM: SANTA VİTTORİA'NIN SIRRI

Santa Vittoria sevimli bir dağ kasabasıdır. Bağları ve bu bağlardan üretilen şarabı ile ünlüdür. Bu kasaba, belediye başkanı ile de ünlüdür. Çünkü o kasabasını çok sever. Kasabasını çok sevdiği için de bu kasabanın güzel bağlarında yetişen üzüm ile yapılmış şarabı herkesten çok içer. Her zaman sarhoştur. İşte bu sebeple ünlüdür belediye başkanı İtalo Bombolini. Ancak karısı Rosa, onun gibi düşünmez. O çok şarap içen kocasından nefret eder. Güçlü ve etkili bir kadındır. Bu sebeple İtalo dertlidir. Dertlidir içer. İçince karısı kızar. İtalo yine dertlenir. Yine içer. Günler de böylece geçer. İtalo’nun bir de kızı vardır. Güzel mi güzel. Akıllı mı akıllı. Bu köy kadar küçük kasabada, küçük bir ailesi vardır İtalo’nun. Küçücük de bir dünyası.

Mussolini’nin iktidarı devrilmiştir. Hitler Almanya’sının askeri birlikleri de bölgeyi terk etmek için hazırlanır. Ancak o ana kadar savaştan hiç zarar görmemiş olan Santa Vittoria şimdi tehlike altındadır. İtalya’daki Alman birlikleri, müttefiklerin kuşatması altındadır. Santa Vittoria’nın da içinde bulunduğu bölgeye yakın bir kışlada konuşlanmış olan bir Alman birliği yakında kasabaya gelecektir. Gelen bu haber ile birlikte, halkın keyfi kaçar. Çünkü Alman generalin, halkın şarabında gözü vardır. Bu şaraba, hükümeti adına el koyacaklarını da duyurur. Şimdi, kasabanın halkı tamamen dertlidir. Ancak bu dert şarap içmekle bitmeyecektir. Bir milyon şişe şarapları vardır ve bunları Alman generale vermek istemezler. Kasabanın doğal ve seçilmiş lideri olan ve şarabı hayatta her şeyden çok seven İtalo ve kasabanın ileri gelenleri bu duruma bir çare ararlar. Çünkü şaraplarını kimseye vermek istemezler.

Halkı, çalışarak bir gece içinde bir milyon şarabı eski Roma mağarasına saklar. Bütün resmî rezerv kayıtları da değiştirilir. Çok az şişe şarapları kalmış gibi konuşurlar. Nihayet Nazi askeri birliği gelir. Alman generali kandırmak için birçok yol denenir; boşunadır. Alman general, şarap rezervinin, kendisine söylenenden çok fazla olduğunu bilir. Şarabın nerede saklandığını bulmak için çaba gösterir. Başarılı olmaz. Artık tek yol vardır: gestapo ve onun konuşturma yöntemleri. Konusu savaş, aşk, gülünçlük, entrika, dürüstlük ve korkaklık olan insani, komik, ciddi bir film Kasabanın Sırrı.

Rejisör: Stanley Kramer; Prodüktör: Stanley Kramer, George Glass; Senaryo: Ben Maddow, William Rose, Robert Crichton (roman); Yapım: ABD; Yapım yılı: 1969; Süre: 139 dakika; Yayınlanma tarihi: 29 Ekim 1969; Müzik: Ernest Gold; Sinematografi: Giuseppe Rotunno; Editörler: Earle Herdan,William A. Lyon; Dağıtım: United Artists; Dil: İngilizce; Oyuncular: Anthony Quinn, Anna Magnani, Virna Lisi, Hardy Kruger, Sergio Franchi.                                                                                                                                                              LAZURİ