ANASAYFA

"GÜRCÜSTAN'I YENİDEN BİRLEŞTİRİN"

Gürcüstan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, resmi yemin törenine paralel olarak Gürcüstan patriği 2. İlia’nın huzurunda ruhani yeminini de etti. Patrik, Abhazya ve Güney Osetya’nın yeniden Gürcüstan’a katılmasını isterken “Ayrılıkçılık bulaşıcı hastalıktır” ifadelerini kullandı.

Babası Gürcü, annesi Abhaz, Abhaz-Gürcü ortak devletinin ilk kralı ve tarihte ‘Abhazların Kralı’ olarak anılan 3. Bagrat’ın adını taşıyan Kutaisi’deki kilisede yapılan törende patrik, Saakaşvili’ye Abhazya ve Güney Osetya’yı tekrar Gürcüstan’a katma telkininde bulundu. Patrik 2. İlia, “Umarız halkına verdiğin sözleri tutarsın. Gürcüstan’ı yeniden birleştireceğine inanıyoruz. Gürcüstan’ın yeniden barışçıl bir şekilde birleşmesine inanıyoruz” diye telkinde bulundu.

Abhazya ve Güney Osetya’ya karşı mesaj verme amacı taşıyan bir diğer sembolik hareket ise Saakaşvili’nin Gelati katedraline gidip Kral David’in mezarını ziyaret etmesi oldu. Saakaşvili, 2004 yılındaki ilk dini yemini de ‘Gürcüstan’ı 12. yüzyılda yeniden birleştiren lider’ olarak gördükleri Kral Davit’in mezarında yapmıştı.

Gürcüstan patriği 2. İlia, Saakaşvili’nin yemin töreni için Tiflis’e gelmiş Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında gazetecilere; “Ayrılıkçılık bulaşıcı bir hastalıktır. Buna mümkün olan en kısa sürede çözüm bulmak zorundayız. Vladimir Putin döneminde buna çözüm bulunmasını arzuluyorum” dedi.

Patrik, Lavrov’un ziyaretine atfettiği önemi de “İlişkileri geliştirmede çok önemli. Sanırım yolumuzdaki problemleri çözmek için bunun gerekli olduğuna inanıyorum. Rusya gelecekte yeni ilişkiler için aktif rol oynamalı” diye dile getirirken, “Sıkı vize rejimi ikili ilişkilerimizi olumsuz etkiliyor. Umarım bu formaliteler kaldırılır.” diye temennide bulundu.                                                                                                                                                              LAZURİ