ANASAYFA

LAZ EVLERİ ONARILACAK

Tarihi Laz evleri, turizme kazandırılarak pansiyonculukta kullanılacak. Onarım süreci sayesinde Doğu Karadeniz'in diğer tarihi binalarında da çalışabilecek ustalar yetiştirilecek. Fındıklı Kaymakamı Erkan Kılıç, dolma taş evlerin turizme kazandırılması için “Doğu Karadeniz ve kırsal mimariye restorasyon elemanı yetiştirme projesi” hazırladıklarını, 57 bin Euro bütçeli projenin Avrupa Birliğinden hibe almaya hak kazandığını açıkladı.

Kılıç'ın verdiği bilgiye göre, ilçede halen 15 tanesi Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan tescilli, toplam 165 adet tarihi dolma taş ev bulunuyor. Taş zemin üzerine, tek kat olarak inşa edilen evlere adını veren, ahşap karkas içine taş dolgu duvarları. Önlerindeki serender ve içlerinde bulundukları çay bahçeleriyle kompleks bir görüntü sergileyen evlerin içleriyse tamamen ahşap.

Evler için valilikle beraber çalıştıklarını anlatan Kılıç, “Projeyi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile yürüteceğiz. İşe yatkın ustaları, ilgili kişileri eğiterek, ilçemizde bulunan dolma taş evlerini onararak turizme kazandırmak istiyoruz. Yetiştireceğimiz ustalar, aynı zamanda Doğu Karadeniz'de diğer tarihi yapıları da onarma kabiliyetine sahip olacak” dedi.                                                                                                                                                              LAZURİ