ANASAYFA

ÇAYKUR 2006 YILI HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Çaykur Genel Müdürlüğü, 2006 yılında çay üreticilerinden 600 bin ton yaş çay almak ve bunlardan 110 bin ton kuru çay imâl etmek istiyor.

Çaykur Genel Müdürü, 2006 yılı hedeflerini açıkladı. Genel Müdür açıklamasında; “204 bin ailenin 774 bin dekar alanda yaptığı çay tarımından, bütün üreticilerden 2006 yılında 600 bin ton yaş çay alacağız ve bu kapasiteden de 110 bin ton kuru çay imâl edeceğiz. Bu 110 bin ton kuru çayın 105 bin tonunu Türkiye iç piyasasına, 5 bin tonunu da dış ülkelere satacağız.” dedi ve konuşmasına devam etti.

Çaykur Genel Müdürü, “Türkiye Avrupa Birliği ile uyum süreci içerisindedir. Avrupa Birliği tarım politikalarına uyum sağlamak için çalışmalarımız durmaksızın devam ediyor.” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnşallah uyum görüşmelerinin sonunda Avrupa Birliğine daimi üye olacağız. Böylelikle Avrupa Birliği ülkeleri içinde çay tarımı yapan tek ülke olacağız. Bu olumlu şartlar çay sektörümüze iyilikler getirecek. Çaykur olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile çay sektörümüzün Avrupa Birliği ülkelerinin ortak tarım politikası ve piyasalarının yasalarına uyum sağlamak için tek yürek halinde çalışıyoruz.

Bu çalışmaların sonucunda; çayımız birlik pazarlarının içinde olacak, Avrupa Birliği tarım politikalarının yoluna girecek, garanti fonlarından ekonomik yardımlar gelecek ve istediğimiz bütün tarım katkılarından fayda sağlayacağız. Böylelikle bütün çay üreticileri ve çay üretiminden menfaati olan bütün sektörler ekonomik darboğaz içine girmeyecekler ve çay sektörümüz daha da gelişecek. Fakat böyle yasal işler yapılırken çay sektörü de vakit geçirmiyor. Teknolojik ve yapılması gereken her alanda onların modernizasyonunan girilecek ve bu şekilde çalışmalar yapılacak.” dedi.                                                                                                                                                              LAZURİ