ANASAYFA

KARADENİZ SAHİL YOLU BAHTIMIZI AYDINLATACAK!

Deniz dolgusu nedeniyle sahili katlettiği, çevre ve görüntü kirliliği yarattığı, Karadeniz'de zaten az olan kumsal ve sınırlı sayıdaki plajı yok edeceği, denizlerdeki ekolojik yaşamda en önemli ve hassas zon olarak bilinen kıyı bandını da yok edeceği gibi iddialar yüzünden çok eleştirilen Karadeniz sahil yolu tüm hızıyla devam ediyor. Uzun vadede Karadeniz'in azgın dalgalarının önünde durup durmayacağı da tartışma konusu. Bu bölgede yol yapmanın diğer bölgelere göre maliyeti çok yüksek. Çünkü arazi çok engebeli, dere yatağı çok, yol sürekli dolgu ve tünelle gidiyor. Denilebilir ki, bu yol güneyden, Karadeniz sıradağlarının arkasından yapılabilirdi. Ama bu durumda sahil kesiminin yola ihtiyacı yine olacaktı. Yani sahil yolunu eleştirmek kolay da yerine öneri getirmek zor. Bölge insanı yol bekliyor. Bu da en doğal hakları.

Bayındırlık Bakanı, Karadeniz Sahil Otoyolu'nun Sinop- Hopa arasını 2007 yılına yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Bakan yol tamamlandığında, koyları boydan boya yeniden ele alacaklarını ve güzelleştireceklerini kaydetti. Bu yol bittiğinde Karadeniz'i en kısa mesafeden birbirine bağlayacak, ulaşımı hızlandıracak, ticareti ve turizmi canlandıracak. Maliyetleri düşürecek. Bu yönüyle bölge ekonomisine katkısı olacak. Şu anda Doğu Karadeniz illerine yaklaşık 3 milyon turist geliyor. Turizm Bakanı, yolun tamamlanmasıyla bu sayının 10 milyona çıkacağını tahmin ediyor. Çünkü bu bölgeye daha çok arabasıyla gelen hemşehrilerin işini kolaylaştıracak, ulaşım zamanını önemli ölçüde kısaltacak. Üstelik Ankara-Samsun arası de çift şeritli yol haline getiriliyor. Bu durumda 10 saatlik Ankara-Trabzon hattı 6-6,5 saate inecek. Yolun kısalması ve güvenliği teşvik edici olabilir. Devletin Doğu Karadeniz'in tümü için yaptığı en olumlu proje şimdilik bu.

Projenin Çayeli-Ardeşen-Hopa bölümü 77 km. uzunluğunda olup 30.09.1997 tarihinde ihale edilmiştir. İnşaat Cengiz+Mapa+Makyol Ortak Girişimi taahhüdünde devam etmektedir. Yolun 36,2 km.si trafiğe açılmış olup, 40,8 km.sinde çalışmalar devam etmektedir. Toplam maliyeti 896,41 milyon $ olup, 2005 yılı sonuna kadar 395,77 milyon $ harcama yapılmıştır. 2006 yılında 131,9 milyon $ ödenek ayrılmıştır.                                                                                                                                                              LAZURİ