ANASAYFA

SALGIN HASTALIK DİZANTERİ

Dizanteri, ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Dizanteri, sık ve kanlı ishal, genellikle şiddetli karın ağrısı, gerekmediği halde dışkılama isteği duyma, bağırsak yaraları gibi belirtiler gösterir. İştahsızlık ve ateş de görülebilir. Kimi durumlarda ishale bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Yaşlılarda, küçük çocuklarda ve bebeklerde dizanteri çok daha tehlikelidir ve ölümlerle dahi sonuçlanabilir.

Dizanteri, kirli su ve besinler yoluyla bulaşır. Okul gibi kalabalık ortamlar hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır. İki çeşit dizanteri vardır: Amipli dizanteri; sıcak ülkelerde çok sık olarak görülen yerleşik bir hastalıktır. Bazen nedeni bilinmeyen akut bir nöbetle başlar. Tedavi edilmezse süreğenleşebilir. Vücuda mikrop girmesinden 10- 21 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastada kanlı ishal, ateş, karın krampları, kilo kaybı ve halsizlik görülür. Başlıca karmaşası karaciğer apsesidir ama başka organlarda da apse yapabilir. Basili dizanteri; shigella cinsi bir enterbakteriden kaynaklanır. Hastalığın salgın halini almasında karasinekler başrolü oynar. Hastada; kanlı ve balgam kıvamında ishal, karın ağrısı, halsizlik ve ateş görülür. Yapılacak ilk iş; hastayı diğer insanlardan ayırarak hastalığın yayılmasını engellemektir. Dışkı yayılmasını kolaylaştıran kötü sağlık koşulları yüzünden gelişmekte olan ülkelerde yerleşik olarak çok sık görülür.

Tedavi için öncelikle hastalığa neden olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda da antibiyotik şikâyetleri arttırabilir. Bu durumda doktor uygun tedavi yöntemi ile tedaviye devam etmelidir. Özellikle yaşlılarda, küçük çocuklarda ve bebeklerde sıvı ve mineral kaybının telafi edilmesi hayati önem taşır. Dizanteriden korunmak için su, el ve gıda temizliğine özen göstermek gerekir.                                                                                                                                                              LAZURİ