ANASAYFA

BİR FİLM: BİSİKLET HIRSIZLARI

“Bisiklet Hırsızları”, 1948 yılında çekilmiş neorealist bir film. İkinci Dünya Savaşı sonrasında fakirlerin yaşadıkları acıları anlatıyor. ABD’nin İtalya’ya yaptığı yardımlar ile kurulan o zamanki Roma’nın varoşlarındaki “Yeni Roma” apartmanlarını görüyoruz. Henüz yol, su, elektrik yok. Antonio Ricci, eşi Maria ve on yaşındaki oğlu Bruno ile birlikte bu apartmanlardan birinde yaşıyor. Antonio’nun küçük ve fakir dairesindeyiz. Karısının hamile olduğunu anlıyoruz. Büyük savaşı görmüş Antonio ve eşi küçük şeylerden mutlu olmak için fırsat kolluyorlar. Ancak büyük bir dertleri var: Antonio işsiz. Her gün sabahtan akşama kadar iş arıyor, ama boşuna. Savaş sonrası İtalya perişan halde. Uygun iş değil, sadece iş arıyor. Maaşı yüksek bir iş değil, sadece yiyecek almaya yetecek kadar bir para kazanmak için bir iş. Şansı yoktur. Çünkü bütün Roma’da kendisi gibi, diğer kentlerden gelenler ile birlikte yüz binlerce işsiz, onun da ötesinde yiyecek ekmek, yatacak yeri olmayan insan vardır.

Sonra şansı ona döner. Bir firmanın reklâm afişlerini duvarlara yapıştıracaktır. Roma’yı, Yeni Roma’yı dolaşacak ve her duvara afiş yapıştıracaktır. Bu iş çok kolaydır. Ancak bir problem vardır. Antonio’ya bir bisiklet lâzımdır. Bir yerden diğerine çabucak gidip gelmesi için bisiklete ihtiyacı vardır. Firmanın şartı da bisiklettir. Uzun zamandır işsiz olan ve ikinci defa baba olacak olan Antonio, bisiklet sahibi olmak, daha doğrusu bisiklet satın alacak parayı bulmak için her çareyi dener, her kapıyı çalar. Umut yoktur. Çünkü herkes onun gibidir. Umudu kaybolur. Maria düğünde kendisine gelen hediyeleri ve bazı eşyaları satar. Elde ettiği bu parayı Antonio’ya verir. Hem Antonio hem de Maria çok hüzünlüdür. Antonio, bir bisiklet satın alır.

Roma’yı bir baştan diğerine dolaşır. Duvarlara, çalıştığı firmanın afişlerini yapıştırır. Bazen, Bruno’yu da yanında götürür. İşten kazandığı para dertlerine derman olacaktır. Ne var ki, uğursuz bir günde, bisikletini çalarlar. Antonio’nun artık tek derdi vardır: bisikletini bulmak. Oğlu Bruno ve dostlarının da yardımı ile çalınan bisikleti aramaya başlar. Sonunda hırsızı bulur. Ancak bisikleti satılmıştır. Hırsızın komşuları da hırsıza destek olur. Delili olmayan Antonio, hırsız ile uğraşamaz. Antonio yıkılır. İşini kaybetmemek için o da bir bisiklet çalar.

Yönetmen: Vittorio De Sica; Prodüktör: Giuseppe Amato; Senaryo: Vittorio De Sica, Cesare Zavattini, Suso Cecchi D'Amico, Gerardo Guerrieri, Oreste Biancoli, Adolfo Franci, Luigi Bartolini; Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola; Müzik: Alessandro Cicognini; Sinematografya: Carlo Montuori; Editör: Eraldo Da Roma; İlk yayın tarihleri: 24 Kasım 1948 ve 12 Aralık 1949; Dağıtım: İtalya - Ente Nazionale Industrie Cinematografiche, ABD - Arthur Mayer, Joseph Burstyn; Süresi: 93 dakika; Ülkesi: İtalya; Dili: İtalyanca.                                                                                                                                                              LAZURİ