ANASAYFA

BİR "NBA" RÜYASININ SONU: VLADEMİR STEPANİA

1997 yılında, Slovenya’nın güçlü, o yılların süper basketbol takımı Smelt Olimpia, Avrupa Süper Basketbol Kupası (FİBA) dörtlü finalinde idi. Smelt Olimpia’nın herkesten süper basketbolcusu, 1976 yılı doğumlu, ribaunt ve sayı kategorisinde bütün liglerde iki sayılık istatistiklerle oynayan Vlademir Stepania idi. Dörtlü final bitince Smelt Olimpia üçüncü oldu, bu organizasyonun bitiminde Vlademir Stepania, Euro Ligin en iyi genç pivotu ve en iyi genç basketbolcusu seçildi.

Onun için Stepania, Barcelona, Real Madrid, Panathinaikos, Olimpiakos, Stefanel Milano gibi çok güçlü dev takımların trasfer listesinin birinci sırasında idi. Bir sene yine Smelt Olimpia’da oynadıktan sonra NBA (Amerikan Ulusal Basketbol Ligi) ‘da Seatel Super Sonic takımına gitti. Sonra New Jersey Nets, Miami Heat ve oradan da Portlan Trail Blazers ‘a geçti. İkibuçuk yıldan beri dizlerinden sorunu olan Vlademir Stepania, acaba NBA ’a hiç gitmese idi, bu ana dek Avrupa’nın güçlü takımlarında oynasa idi daha iyi mi olacaktı?

Avrupanın güçlü liglerinde, Euro Ligde (Avrupa Süper Basketbol Ligi) şu sıralar Vlademir Stepania gibi pivotlar çok gerekli. Çünkü, Avrupa ve yakın ülkelerdeki genç ve iyi pivotların hepsi erkenden NBA ‘a gittiler ve geri kalan genç pivotlar da vakit kaybetmeden NBA ‘a gitmek için gün sayıyorlar. Böyle genç pivotların çoğu ise NBA ‘nın ağırlığında kayboluyorlar.                                                                                                                                                              LAZURİ