ANASAYFA

KARADENİZ'DE DERELER BOŞA AKIYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rize Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 13 milyon metre küp suyun boşa aktığı, bu gücün elektrik enerjisine dönüştürülmesi halinde boşa akan derelerin birer gelir kaynağı olacağı açıklandı.

Samsun ile Hopa arasındaki sahil illerinde yaptıkları incelemede 13 milyon metre küp suyun boşa aktığının tespit edildiği belirtilen açıklamada: "Bu su gücünün sadece % 2'si elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Bu güç mutlaka enerjiye dönüştürülmelidir. 2003 yılı Temmuz ayında çıkan yeni yasalarla, özel firmalar bu su gücünü değerlendirebilecektir. Herhangi bir baraj yapılmadan, çevreye zarar verilmeden kurulacak regülâtörlerle sadece suyun akış gücünden yararlanılarak Rize'de binlerce santral yapılabilir. Bu santrallerde elde edilecek 1 kilowat saat elektrik enerjisi 14 liraya mal olmaktadır. Biz ise bugün elektriğin 1 kilowatını 160 liraya satın alıyoruz. Eğer boşa akan dereleri değerlendirmesini bilirsek, elektriği on kat daha ucuza tüketiriz ” denildi.

Yüksekokul Müdürlüğü tarafından; “KTÜ olarak biz özel bir işletme için fizibilite yaparak, İkizdere üzerinde bir santral kurduk. Bu santral önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek. Bir iki yılda kendini amorti edecek olan bu santral, sonra para basmaya başlayacak. Dönen her şeyden elektrik üretilebilir. Bugün kullanılmayan mısır değirmenleri bile küçük santrallere dönüştürülüp enerji elde etmede kullanılabilir.” şeklinde açıklama yapıldı.                                                                                                                                                              LAZURİ