ANASAYFA

BİR FİLM: SARHOŞ ATLAR ZAMANI

İran yakınlarındaki Kürt köyü Bane’de çekilen filmde; İran, Irak, Türkiye sınırında yaşan Kürt bir ailenin dramı anlatılıyor. Eyüp, İran'ın Irak sınırındaki dağlarında beş kardeşiyle beraber yoksulluk içinde bir hayat sürmektedir. Anne ve babası ölen Eyüp, cüce kardeşi Madi’nin hastalığını tedavi ettirmek için katır sırtında İran'a kaçak yük taşımaya başlar. Ablası evdedir ve kardeşi Madi ile ilgilenir. Zor kış şartlarında İran - İrak sınırında çeşitli kaçak işler yapar. Kaçakçıların yardımcıları atlardır. Soğuktan donmasınlar diye atlara alkol içirirler. Savaşın enkazları, halkın yoksulluğu görülür filmde.

Eyüp, kardeşi Madi'nin ameliyatına yetecek kadar parayı kazanamaz. Ablası, kendinden yaşlı bir Iraklı ile evlenmeyi kabul eder. Şartı, kardeşi Madi'nin tedavisidir. İran sınırından İrak sınırına kadar at üstünde Madi ile birlikte gider zavallı kız. Fakat kocasının annesi Madi’yi istemez. Irak'ta, Eyüp’e bir katır verirler ve Madi ile birlikte İran'a gönderirler.

Yönetmen: Bahman Ğobadi; Senaryo: Bahman Ğobadi; Görüntü yönetmeni: Saed Nikzat; Müzik: Hossein Alizadeh; Oyuncular: Amaneh Ekhtiar-Dini, Nezhad Ekhtiar-Dini, Ayup Ahmadi, Jouvin Younessi, Madi Ekhtiar-Dini; Yapım: 2000, Ülkesi: İran; Tür: Drama; Dili: Kürtçe ve Farsça; Orijinal adı: Demek jibo hespên serxweş.                                                                                                                                                              LAZURİ