ANASAYFA

ZUGDİDİ DADYAN SARAYI

Megrelya’nın başkenti Zugdidi’de bulunan tarih-etnoğrafya müzesi, yeryüzündeki en zengin ve en köklü 100 müzeden biridir. Burada korunanlar yani; Hz. Meryem’in elbisesi, Aziz İoane Mamnatale’nin kemiği, Aziz Marine’nin ve Aziz Kvirike’nin çürümemiş elleri, Napolyon Bonapart’ın yüzünün ölüm anında alınmış kalıbı, Dadyanların resimleri ve çeşitli eserleri ve birtakım sayısız antika eserler, sadece Zugdidi ve Megrelya’nın ya da Gürcüstan’ın değil bütün dünyanın, insanlık aleminin zenginliğidir.

Bildiğiniz gibi müze Akaki Çanturia tarafından düzenlendi. O zamandan günümüze kadar çok eserler toplandı ve müzenin içine konuldu. Fakat önce, komünist yönetim zamanında komünistler tarafından, birçok tarihi eser (örneğin: Napolyon’un ve Dadyanların özel eşyaları) evlerine götürüldü. Sonra, Gürcüstan’da iç savaş zamanında biraz zarar gördü, fakat yavaş yavaş, fedakar, vatansever ve yürekli insanların yardımıyla müze günümüze kadar ulaştı.

Şimdi müzeye oldukça iyi bakılıyor denilebilir. Geçen yıl müzenin önünde bulunan bahçeyi düzenlediler, yeni yollar yaptılar, çiçekler ektiler, meydana fıskiyeli havuz koydular, notlar iliştirdiler. Müze için çabalayan bazı sorumlu kişiler, Zugdidi müzesine uluslararası statü kazandırmayı düşünüyorlar. Milletlerarası statüye sahip saraylarda çok önemli davetler düzenleniyor, çeşitli ülkelerin başkan ve bakanları ağırlanıyor, toplanılıp çeşitli sorunları çözmek ya da birbirleriyle dostluk yapmak için konuşuluyor. Böylesi davetlerin Zugdidi’de yapılması şehir ve şehirliler için çok faydalıdır çünkü, kentin imar edilmesine ve adının dünyada duyulmasına imkan tanıyor.

Fakat bu tip şeylerin yapılması için çok çalışılması gerekiyor. Sarayın milletlerarası standartlara ulaşması lazım. Duyduğumuza göre, yetkililer hazırlanıyorlar; Tiflis’te bir Ermeninin evinde bulunan ve eskiden Zugdidi sarayının önünde asılı duran 12 metrelik tarihi Beşiktaş kitabesi acilen yerine konuldu. İstanbul-Beşiktaş’ta yapılan kitabe, Osmanlı padişahı tarafından Megrelya beyi II. Levan Dadyana hediye olarak verilmişti.

Sevgili okuyucular, bu güzel ve eski şehri daha önce görmedi iseniz gidin, görün ve mutlu olun...                                                                                                                                                              LAZURİ