ANASAYFA

BİR FİLM: KAPLUMBAĞALAR DA UÇAR

Amerika’nın Irak’ı işgal ettiği günlerin hemen öncesidir. Film, Akre ve Duhok kentleri ile Türkiye sınırı arasındaki bölgede kurulmuş bir Kürt mülteci kampında çekilmiş. Bu kampta yaşayan gençlerin hikâyesi anlatılıyor. Filmin kahramanı, Soran adlı 13 yaşındaki bir gençtir. Ailesi yoktur. Zamanını televizyon antenlerini tamir etmekle geçirir. Bu yüzden lâkabı “satellite” yani “uydu”dur. Soran, biraz da İngilizce bilir. Uydu televizyonundan duyduğu İngilizce haberleri kampta yaşayanlara doğru-yanlış çevirir. Yaptığı bu iş ile çok eğlenir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush'un Pentagon'dan yaptığı savaş açıklamalarını; “Yarın yağmur yağacak” gibi çevirir.

Kampın çocukları, ona hayrandır. Soran ve diğer gençlerin para kazanmak için tek yolları vardır: Mayın bulmak, toplamak ve Birleşmiş Milletlere satmak. Ancak bu iş oldukça tehlikelidir. Bu sebeple birçok genç, patlayan mayınlarla kolsuz ve bacaksız kalmıştır. Soran, kampa gelen 14 yaşındaki Agrin'e aşık olur. Agrin’in gözleri görmeyen küçük bir oğlu ve her iki kolunu da bir patlamada kaybetmiş bir ağabeyi vardır. Soran, Agrin’in ailesine yardım etmeye çalışır. Çileli bir hayat yaşayan Agrin, yaşamak değil ölmek ister. “Kaplumbağalar da uçar”, Saddam sonrası Irak'ta çekilen ilk film.

Yönetmen: Bahman Ğobadi; Senaryo: Bahman Ğobadi; Görüntü yönetmeni: Şahram Assadi; Müzik: Hossein Alizadeh; Oyuncular: Soran Ebrahim, Avaz Latif, Saddam Hossein Feysal, Hiresh Feysal Rahman, Abdol Rahman Karim, Ajil Zibari; Yapım yılı: 2004; Ülkesi: İran ve Fransa; Uzunluğu: 98 dakika; Dili: Kürtçe; Türü: Drama; Gösterim tarihi: 6 Mayıs 2005; Orijinal adı: Kûsiyan Jî Dikarin Bifirin.                                                                                                                                                              LAZURİ