ANASAYFA

LEVAN TSAGURİA: "SUMO"NUN MEGREL YILDIZI

“Sumo” çok seki ve geleneksel bir Japon sporudur ve Megrelce “rk’ineba” denilen bir oyun çeşididir. Bu spor ile uğraşan sporcu da “sumoist” veya “sumo” güreşçisi adıyla bilinir. Uzak Doğu Asya’ya ait bir spor olmasına rağmen, “Sumo”nun, Amerika do Avrupa’da da her geçen gün artan bir seyircisi vardır.

“Sumo” Japon sporudur ancak her “sumo” güreşçisi Japonların içinden çıkmıyor. Meşhur “sumo” güreşçilerinden bir tanesi de Levan Tsaguria’dır. Şimdi 22 yaşında olan Tsaguria, Sokhum isimli güzel şehirde doğdu. Babası da, Sovyet döneminin şampiyon sporcularındandı. Abkhazya’da yaşanan emperyalist karışıklık sebebiyle, Levan Tsaguria’nın ailesi, diğer bize akraba halklar gibi Sokhum’dan kaçtı ve başkent Tiflis’e gitti. Oraya yerleştiler. O zamanlar Levan 12 yaşındaydı. Tiflis Spor Akademisine girdi ve okulun güreş bölümünde okudu. Olimpiyat şampiyonu olmayı hayal ediyordu. 18 yaşında olunca, Avrupa Turnuvasında serbest stil 130 kiloda şampiyon oldu. Ancak yetkililer ona, “ağırsın” dediler. Kategorisini değiştirmek istediler. Levan 135 kg’dı. “Hemen 120 kg’a düş” dediler, güreş yaşamı karanlıktı. Bir gün televizyonu izliyordu. “sumo” adlı güreşin adını oradan öğrendi. İlgisini çekti.

“Sumo” güreşçileri çok ağır oluyordu, bu güreş türü için kilo problem değildi. O dönemde Japonya’dan gelen birisi “sumo” için genç güreşçiler arıyordu. Bu kişi Levan’a da teklifi yaptı ve böylece Levan Japonya’ya gitmeye karar verdi. “Sumo”nun belirli hiyerarşik kuralları vardır. Hepsinden önce güreşçi “Heya”nın öğrencisidir. “Heya”, okul gibi binadır. Bu “Heya”nın sahibi olan “Oyakata” da hem patron hem de öğretmendir. Yeni güreşçiler, yemek hazırlarlar ve orada daha eski olan güreşçilere hizmet ederler. Levan, “Heya”nın hayatına alışık değildi ve hiçbir şey bilmiyordu.

Levan’ın ilk günleri çok zor geçti. Japon yemeği faklıydı. Japonca bilmiyordu. Ancak ev sahibinin hanımı samimiyetle, Levan’a biraz Japonca öğretti.

Levan Tsaguria şimdi “K’okk’ai” (Karadeniz) takma adıyla Japonya’da da, Gürcüstan’da da çok meşhur bir “sumo” güreşçisi.                                                                                                                                                              LAZURİ