ANASAYFA

BİR FİLM: KAR

Bosna’da 1997 yılındaki savaşta büyük zarar görmüş bir köyde geçenleri anlatan “Kar”, genç yönetmen Aida Begiç’in ilk uzun metraj denemesi. Sinema otoriteleri tarafından büyük övgüyle karşılanan Begiç, ardından dört kısa film deneyimiyle sinemaya gönül vermiş ustalık yolunda ilerleyen bir isim. 14. Saraybosna Film Festivali’nin açılış filmi olan “Kar”, 61. Cannes Film Festivali’nde de ‘Grand Prix of the Semaine de la critique programme’ ödülüne layık görüldü.

Dört kadın, iki yaşlı kadın, dört genç kız, yaşlı bir adam ve bir oğlan çocuğu, savaşta zarar görmüş Slavno köyünde yaşamaktadırlar. Savaşta tüm aileleri ve arkadaşları öldürülmüş ve cesetleri bile bulunamamıştır. Kaybettikleri sevdiklerinin hayaliyle yaşayan kadınlar, yok olanların yine de var olduğu çok özel bir dünya yaratmıştır kendilerine. Tüm hatıra ve hayallerini canlı tutarak hayata tutunmaya çalışırken, köylerini bir hayal dünyasına çevirmişlerdir. Slavno zaten dünyanın geri kalanından oldukça uzak bir noktadadır; ama ilk karla birlikte topyekün bir izolasyon tehdidi de gelir. Kar tehdidi yaklaşırken, yirmili yaşlarının sonundaki inatçı Alma, terk edilmiş bir yolda erik reçeli ve başka meyve sebzeler satarak sadece hayatta kalabileceklerine değil, zengin olabileceklerine de inanır. Bu sırada iki işadamı Slavno’ya gelip ahaliye para karşılığı köyü terk etmelerini önerir. Köylüler kararsızdır: hayatlarını kurtarabilecek ama ruhlarını yok edecek bu teklifi kabul etmeliler midir? Aniden çıkan fırtına iş adamlarını Slavno’da mahsur bırakarak beklediklerinden çok daha büyük bir problemle yüzleşmelerini mecbur kılar: Gerçeğin ta kendisi!

Yönetmen: Aida Begiç; Senaryo yazarı: Aida Begiç, Elma Tataragiç, Noémie de Lapparent; Görüntü yönetmeni: Erol Zubceviç; Müzik: İgor Camo; Oyuncular: Zana Marjanoviç, Jasna Beri, Sadzida Setiç, Vesna Masiç, Emir Hadzihafizbegoviç, İrena Mulamuhiç, Jelena Kordiç, Jasmin Geljo; Orijinal adı: Snijeg - Snow; Türü: Drama; Yapım ülkesi: Bosna Hersek, Almanya, Fransa; Yapım yılı: 2008; Orijinal dili: İngilizce, Boşnakça; Süresi: 100 dakika.                                                                                                                                                              LAZURİ