ANASAYFA

MUTFAK JOKERİ PATATES

Patates (Solanum tuberosum), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından otsu bitki türüdür. Yumrusu yenir. Boyu 60- 80 santim kadar olur. Beyazımsı, pembemsi çiçekler açar. Yumrusu hariç zehirli otsu bir bitkidir. Bitkinin toprak altında kalan yumrusu, patates adı ile bilinir. Bu yumru nişasta bakımından zengindir. Bu sebeple önemli bir besin maddesidir. Bu yumru, uyuşturucu yapmakta da kullanılır. Patateste protein de bulunur. Nişasta %20, protein %12'dir. Besin değeri ise 95 kaloridir.

Bitkinin toprak üstündeki bölümlerinde zehirli alkaloidler bulunmasına rağmen, yumrusu zehirli değildir. Ne var ki çimlenmiş patateslerde de bu alkoloitler olur. Bu sebeple böyle bir patates zehirlenmeye sebep olur. Patates yumrusunda bulunan nişasta taneleri top veya armut şeklindedir 70- 100 mikron büyüklüğünde taneleri vardır. Dış kabuk rengi sarı ile kırmızı, eti ise beyaz ve sarı olur. Sarı patates makbul olandır. Patatesin tohumuna milva denir.

Patates, şeker hastalığına karşı faydalıdır. Susuzluğu giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar şişliğine karşı faydalıdır. Patateslerin değişik türleri bulunmaktadır. Günümüz botanistleri, patatesin anavatanının Güney Amerika olduğu kabul eder.                                                                                                                                                              LAZURİ