ANASAYFA

YAZAR DANİEL PİPİA

“Megrel Baron” diye anılan Daniel Pipia, 1 Haziran 1896’da Zugdidi şehrinin Mazra ilçesinin Obuci köyünde, Pavle Pipia ve Ketevan Kvirkvelia ailesinde dünyaya geldi. Daniel doğmadan önce ailenin iki oğlu vefat ettiği için ailesi onun doğumunu büyük sevinçle karşıladı. Fakat Daniel de çocukluğunda hastalandı, sağ eli ve ayağına felç indi. Babası Daniel’i birçok hekime götürdü fakat şifa bulamadı. İkibuçuk yaşında iken babası, yedi yaşında iken annesi öldü ve kız kardeşlerinin eline kaldı. İki sınıflık okulu Obuci köyünde tamamladı ve ikinci okula gitti fakat parası olmadığından orada öğrenim göremedi. Sonra Kutaysi Yüksekokulunu bitirdi ve Obuci köyünde öğretmenlik yapmaya başladı. Bu sıralarda Kalistrate Salia, Leo Kiaçeli, Egnate Pipia gibi Kolkh üstadlarla tanıştı ve onlarla köyü için çok şeyler yaptı.

Daniel, Kolkh diliyle yazıyordu. Onun yazdığı “Khumla Koçi” (Şahsiyetli İnsan) hikâyesi aşkın ve insanlığın abidesidir. Megrelce şiirleri de çok güzel ve anlamlıdır. Daniel, 1855- 1856 yıllarında gerçekleşen “Megrel Antifeodal Ayaklanması” için de “Bulatia” şiirlerini yazmıştır. Daniel Pipia, Megrelce- Gürcüce Sözlük için de materyaller derlemiş ve çok güzel bir çalışma yapmıştır fakat bu çalışmayı sonuçlandıramamıştır.

Daniel Pipia, sosyal demokrat partinin üyesi idi ve Gürcistan, Rus bolşeviklerince işgal edildikten sonra diğer yurtseverlerle birlikte vatanın kurtuluşu için düşünmeye başladı. 1924’te girişimi yapılan anti-bolşevik ayaklanma denemesine o da katıldı. Zugdidi’nin Mazra ilçesinin baş propagandisti idi. Fakat bu ayaklanma yapılmadı, Bolşevikler bütün isyancıları yakaladılar ve tutukladılar. 28 yaşındaki Daniel Pipia da onların arasında idi. Komünist rejiminde Daniel Pipia’nın adının anılması yasaktı. Onun eserlerini yakıyorladı. Ama küçük bir kısmı yine de bize ulaştı ve onlardan bazıları yukarıda bahsedildiği gibi “Bulatia” şiirleri ve “Khumla Koçi” hikâyesi ve birkaç şiirden ibarettir.                                                                                                                                                              LAZURİ