ANASAYFA

ŞEHİD ABDULHALİM SADULLAYEV

Şeyh Abdulhalim Sadullayev 1967 yılında Caharkale’nin 12 kilometre uzağında bulunan Argun şehrinde doğdu. Argun (Ustradgala) şehrini kuran Ustradoy aşiretine bağlıdır. Ünlü Çeçen din adamlarından eğitim aldı. Çeçenistan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesinde okudu ancak savaşın başlaması sebebiyle fakülteyi bitiremedi. Çeçenistan’daki İslami dirilişin aktif katılımcılarından olan Şeyh Abdulhalim, İslam’ı gençlere öğreten bir öğretmen idi.

Şeyh Abdulhalim birinci Çeçenistan cihadına katıldı. Birinci ve ikinci Çeçenistan cihadında aktif olarak Çeçen televizyonunda İslami vaazlar verdi. Argun cemaati başkanlığı yaptı. Çeçenistan’ın farklı bölgelerinde İslami konferanslar verdi. Bir dönem Argun camii imamlığı yaptı. 1999 yılında Cumhurbaşkanı Mashadov’un kararı ile Şeriat Anayasası Devlet Komisyonuna alındı. İkinci Çeçenistan cihadının başlamasının ardından Çeçen İçkerya Cumhuriyeti (ÇİC) Silahlı Kuvvetlerine bağlı Argun gönüllüler birliğinin başkanlığını yaptı. 2002 yılında Devlet Savunma Komitesi - Şura Meclisi kararı ile ÇİC Şeriat Mahkemesi Başkanlığına getirildi. ÇİC Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un ölümünün ardından, anayasaya göre ÇİC Cumhurbaşkanı aynı zamanda ÇİC Silahlı Kuvvetler Komutanı oldu.

Şeyh Abdulhalim ÇİC Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov tarafından iki kez Çeçenistan Devlet Nişanı ile ve ÇİC ilk Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev tarafından oluşturulan Ulusun Şerefi (Koman Si) madalyası ile ödüllendirildi. Şeyh Abdulhalim Mekke'ye yaptığı Hacc ziyareti dışında hiç bir zaman Çeçenistan sınırları dışına çıkmadı.

2003 yılında Rus özel güçleri Şeyh Abdulhalim'in eşini kaçırdı. Eşinin fidye karşılığında serbest bırakılması için verilen çabalar ise sonuç vermedi. Abdulhalim'in eşi kocasının ve Çeçen savaşçıların nerede olduğu konusunda bilgi almak isteyen FSB tarafından işkenceye maruz bırakıldı ancak hiç bir bilgi alamayan FSB Abdulhalim'in eşini acımasızca öldürdü. Anadili Çeçence yanında Arapça ve Rusça da bilen Şeyh Abdulhalim, 17 Haziran 2006 günü Argun kentinde, Rus işgalciler ve işbirlikçi münafıklar ile girdiği çatışmada şehit düştü.                                                                                                                                                              LAZURİ