ANASAYFA

BİR FİLM: ESARETİN BEDELİ

Andy Dufrense, genç ve başarılı bir banka kâtibidir. Birgün karısı ve sevgilisi öldürülür. Cinayeti kimin işlediği bilinmez. Ancak polis Andy’i tutuklar. Kısa süren bir mahkeme sonrasında, iki defa müebbet hapse mahkum olur. Shawshank Hapishanesine gönderilir. Şartlı tahliye hakkı yoktur. Ölene kadar burada kalacaktır. Mezarı da cezaevinin avlusunda olacaktır. İyi huyludur. Umut doludur. İlk önceleri mahkumlar, kendilerine benzemeyen Andy’e kötü davranır. Red, Andy gibi müebbet mahkumdur. Uzun zamadır gözlediği, Andy’ye güvenir. Zamanla her ikisi arasında bir dostluk başlar.

Andy, hayatta kalmak için, diğer mahkumlardan farklı olarak sosyal aktiviteler örgütlemeye girişir. Kütüphaneyi düzenler, dışarıdan kitaplar ister. Hapishane müdürü, yasadışı işler yapar. Bir muhasebeciye ihtiyaç duyar. Müebbete mahkum, uyumlu Andy, onun için çok uygundur. Andy, bankacılık bilgilerini kullanır. Hapishane müdürüne ve gardiyanlara para bile kazandırır. Böylece onların gönlünü fetheder. Andy, hapishane ve müdürü ve ilişkiler hakkındaki herşeyi öğrenir zamanla. Dışardan içeriye mal sokmanın inceliklerini bilen Red ve diğerleriyle de arkadaşlığı gelişir. Aklını hep, hapishane duvarlarının dışında tutmak için her yolu dener. Böylece diğer mahkumların da gözüne girer.

Hapishanede işkence, tecavüz, dayak günlük işlerdendir. Ancak Andy hayata bağlıdır. Her zaman iyi bir şeyler bulmaya çalışır. Bu hali ile diğerlerini de etkiler. Parmaklıkların arkasında bile güzel bir hayat olabileceğine mahkumları inandırır. Hapishane müdürünün onunla kurduğu bu ilişki, onu özgürlüğüne kavuşturacaktı. Ancak müdür bunu bilmiyordu.

Yönetmen: Frank Darabont; Yapımcı: Niki Marvin; Roman: Stephen King; Senaryo: Frank Darabont; Müzik: Thomas Newman, Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton; Türü: Drama; Oyuncular: Clancy Brown, William Sadler, Gil Bellows, James Whitmore; Süresi: 142 dakika; Ülkesi: ABD; Dili: İngilizce; İlk gösterim tarihi: 23 Eylül 1994; Bütçesi: 25 milyon ABD Doları.                                                                                                                                                              LAZURİ