ANASAYFA

AYDER KAPLICALARI ŞİFA KAYNAĞI

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder yaylası’nda bulunan, Türkiye'nin sayılı kaplıcalarından olan ve birçok hastalığa iyi geldiği bildirilen kaplıcalarda, yerli ve yabancı turistler şifa arıyor.

Hayatın stresinden ve yoğun temposundan uzaklaşmak isteyenlerin aklına ilk gelen yerlerden biri olan Ayder yaylası, 1987 yılında turizm merkezi ilan edildi. Ayder yaylası’nın en önemli özellikleri, astıma iyi geldiği söylenen havası, balı ve kaplıcaları.

Yaylada, doğa ile bütünleşmiş yayla evlerine, oteller, pansiyonlar ve kamp yapmak için gelenlerin kurduğu çadır ve karavanlar eşlik ediyor. Yaylada dünyanın her yerinden insana rastlamak mümkün. Ayder yaylası’nda son yıllarda hizmete açılan otel ve sosyal amaçlı tesislerde altyapı tamamlandı. Bu tesislerden biri olan ve yılın 12 ayında hizmet veren kaplıcalarda da her yıl yerli ve yabancı binlerce turist şifa arıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, kaplıca sularının romatizmal eklem hastalıkları, sinir, sindirim, dolaşım sistemi hastalıklarıyla idrar, solunum yolları ve kadın hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor. 260 metre derinlikten 55 derece sıcaklıkta çıkan kaplıca suyu, tesiste yaklaşık 40 derece civarında oluyor. Suyun içerisinde sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir-alüminyum sülfat, hidrokarbonat, nitrat iyonu ile metasilikat asidi mevcuttur.

Kaplıca sularından fayda görmek için havuza girmek, özel banyo almak ya da içmek mümkün. Tabii ki, kaplıcaya girmeyi sakıncalı kılacak durumlar da var. Örneğin kanamalı rahatsızlıklar, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta geliyor. Bu nedenle kaplıcaya girmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışmak şart.                                                                                                                                                              LAZURİ