ANASAYFA

ÇERKESLER

“Çerkesler Kafkas Sürgünü: Vatansız Bırakılan Bir Halk” adlı kitap, Chiviyazıları yayınevinin Mjora dizisi tarafından Eylül 2006 tarihinde İstanbul’da yayımlandı. Kitap, Nihat Berzeg’in araştırma ve incelemelerini içeriyor. Kapak tasarımı Özcan Sapan tarafından yapılan kitabın içeriğinde; Kafkasya tarihi özeti, 19. yüzyılda çıkarları Kafkasya üzerinde çakışan Osmanlı İmparatorluğu-Rusya ve İngiltere’nin Kafkasya ile ilişkileri ve sürgündeki rolleri, Kafkas sürgününü doğuran sosyoekonomik politik ve tarihi nedenler, İnsanlık tarihinin kaydettiği en zalim birkaç toplu katliamdan biri: Çerkes sürgünü, Sürgünü durdurmaya çalışanlar ve sürgün sonrasında Çerkeslerin var olma mücadelesi gibi bölümler yer alıyor.

Kitabın arka kapağında: “Tarih ve sürgün... Çerkesler hakkında herşey... Sürgünler söz konusu olduğunda halkların kaderi hiç değişmiyor. Tarihi belgeler, Hindistan'dan Afganistan'a, Polonya'ya, Mısır'dan Balkanlar'a kadar birbirinden uzak ve ilişkisiz gibi görünen birçok ülkenin halklarının aşağı yukarı aynı kaderi paylaştıklarını ortaya çıkarıyor. Aslında koskoca bir sürgün veya vatansız bırakmanın tarihi, insanın vicdanını kamçılıyor... Kitap, bir anlamda kolonyalizmi, emperyalizmi ve uygulamalarını sergileyen, yargılayan bir küçük dava dosyası özelliğindedir. Kafkasya'nın işgali ve yerli halkı olan Çerkeslerin sürgünü tam da bu yöntemlerin uygulandığı yerdir. Bugüne kadar yalan ve çarpıtılmış haberlerle: "Zor durumda kalan Çerkesler kaçmış! Osmanlı Devleti de bu din kardeşlerine kucak açmış!" görüntüsü yaratıldı. Halen sürgünün gerçek nedenleri anlatılmış veya yazılmış değil. Çerkeslerin topluca bulundukları Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve Yugoslavya'da konu halen etraflıca bilinmiyor. Türkçe yazılmış bir iki makale ve verilmiş konferansların adı hep "Çerkes göçü" olarak anıldı ve kayıtlara da öylece geçti... Bu çalışma gerçek nedenleriyle bir sürgünün anatomisini gözler önüne seriyor.” deniliyor.

Edinme telefonu: 0216 330 90 01                                                                                                                                                              LAZURİ