ANASAYFA

BİR FİLM: YÜREĞİNE SOR

İki genç insan Esma ile Mustafa birbirini sevmiştir. Gelecek ancak birlikte olduklarında anlamlıdır onlar için. Yoksa hayatın bir değeri yoktur. Ne var ki bu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli bulunmaktadır. Mustafa gizli bir Hıristiyan'dır. Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır. Öbür yandan Osmanlı, yaptığı yasal düzenlemelerle Hıristiyan tebaayı Müslümanlarla eşit duruma getirmiştir. Kilise gizli Hıristiyanların artık dinlerini açıklamasını istemektedir. Bu zor bir durumdur Mustafa için; kilise ile aşkı arasında kalmıştır. Çünkü Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olmayacaktır. Müslüman bir kızın bir Hıristiyan erkekle evlenmesi ne toplumsal ne de yasal olarak mümkündür.

Mustafa Esma'yı alıp götürecek ve açıklayacaktır durumu. Esma'nın bunu mesele etmeyeceğinden emindir. İki sevgili kaçmaya hazırlanmaktadır ki dedesi ölüyor Mustafa'nın. ”Hacı Süleyman” babası ve dedesi gibi Müslüman mezarlığına gömülecektir. Cemaat namaza durmuştur ki Mustafa'nın babaannesi bomba gibi düşüyor ortalarına. ”Durun!” diyor. ”Kocam Yuhannes adıyla vaftiz edilmiş Hıristiyan'dır.” Şimdi bir yasak aşktır Esma ile Mustafa'nın aşkı. Yine de her şeyi göze alıp kaçacaktır aşıklar. Ama Esma'nın bir Hıristiyan'la kaçarak hayatını tehlikeye atmasına dayanamayacak biri vardır: Esma'yı tutkuyla seven Mehmet. Toplumsal koşullar Esma ile Mustafa’nın aşkından daha güçlüdür. Ve aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir.

Yönetmen ve Senaryo: Yusuf Kurçenli; Oyuncular: Tuba Büyüküstün, Şevval Sam, Kenan Ece, Ayla Algan, Mahmut Gökgöz, Taner Barlas, Civan Canova, Selda Özer, Hakan Karahan, Ayşe Tunaboylu, Emin Gümüşkaya, Tomris Oğuzalp, Nihat İleri, Yaşar Akın, Doruk Şengezer, Hakan Eratik, Alp Öyken, Ender Yigit, Levent Can, Engin Günay, Hilmi Özçelik; Yapımcı: Nesteren Davutoğlu; Görüntü Yönetmeni: Colin Mounier; Müzik: Ayşenur Kolivar, Ayşe Önder; Tür: Dram, Romantik; Süre: 115 dakika; Yapım yılı: 2010 Türkiye.                                                                                                                                                              LAZURİ