ANASAYFA

ÇAMLIHEMŞİN AYDER YAYLASI

Ayder yaylası, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda, 1350 metre rakımlı, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Ayder yaylasının en önemli özellikleri, astıma iyi geldiği söylenen havası, balı ve kaplıcasıdır. Rize Vilayet Salnamesinde, Çamlıhemşin nahiyesinde Hala deresi civarında Ayder kaplıcası ve maden suyunun bahsi geçmektedir. Kaplıcanın geçmişi 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Ayder yaylasının 1900’lü yıllarda Trabzon Rum Pontus Devleti’nin bir dinlence yeri olduğu kaydedilmektedir.

Ayder yaylası, şifalı suyu ile ilgi odağıdır ve 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir. Romatizmal eklem hastalıkları, sinir, sindirim, dolaşım sistemi hastalıkları, kadın hastalıkları, idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği iddia edilen kaplıcalardan faydalanılabilmesi için modern tesisler inşa edilmiştir. 260 metre derinlikten çıkan, 50 derecelik kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Kaplıca sularından fayda görmek için havuza girmek, özel banyo almak ya da içmek mümkündür.

Ayder yaylası, başlangıçta Hemşinlilerin yazın çayır biçerek, büyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılmaktayken, turizm merkezi olmasıyla bu vasfını büyük ölçüde kaybetmiştir. Günümüzde pansiyonculuk ve turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir.                                                                                                                                                              LAZURİ