ANASAYFA

LAZCA METİNLER (YOSEF KİPŞİDZE)

Profesör Yosef Kipşidze tarafından derlenen Lazca Metinler, 1939 yılında Tiflis’te yayımlandı. SSCB Bilimler Akademisi Gürcistan Şubesi, Niko Marr Dil Tarih ve Kültür Enstitüsü yayını olan eserin redaktörlüğünü Prof. Arnold Çikobava, tashihini Ş. Çumburidze yaptı. Künyesi Rusça ve Fransızca olarak da yazılan kitabın, SSCB Bilimler Akademisi tarafından yürütülen ikinci Lazca metin derlemesi olma özelliği bulunuyor.

Kitabın giriş bölümünde, Prof. Arnold Çikobava tarafından yazılmış önsöz ve “Profesör Yosef Kipşidze ve Lazcanın Bilimsel Öğrenimi” başlıklı makale bulunuyor. Kitabın 1. bölümünde Hopa yöresinden derlenmiş 38 metin, 2. bölümünde Arhavi yöresinden derlenmiş 17 metin ve Viçe yöresinden derlenmiş 10 metin, 3. bölümünde Atena yöresinden derlenmiş 28 metin bulunuyor. Masal, hikâye, şiir, şarkı sözü gibi Laz halk edebiyatı örneklerini içeren toplam 93 metin, Temmuz-Ağustos 1917 tarihlerini taşıyor.

Kitapta yer alan metinlerden bazıları şunlar: Savaş ve Göçmenlik Hikâyesi, Laz Tarihi, Kralsuyu, Lazistan Tarihi, Evlilik ve Damatlık, Çkhalalı Mehmetali, Çkhalalıların Masalı, Vezirin Hikâyesi, Kedinin Hikâyesi, Nadas ve Verimli Tarla, Balkan Harbi, Atena Evleri ve Atenalıların Uğraşları, Altı Kardeş, Yaratık Günü, Delinin Hikâyesi, Laz Destanı.                                                                                                                                                              LAZURİ