ANASAYFA

BİR FİLM: GELECEK UZUN SÜRER

Gelecek Uzun Sürer filmi, sağlam bir siyasal temele oturan ve yaşanamayan bir gönül hikâyesidir. Üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru, biraz Kürtçe, biraz da Hemşince (Ermenicenin bir diyalekti) konuşabilen, azınlık sorunlarına ilgi duyan, Yaşar Kemal'in bir kitabında "Keşke Anadolu'nun tüm ağıtlarını kendi sesleriyle kaydedebilseydik," deyişinden etkilenerek Kürdistan’a halkların sesini ve sözünü kaydetmek için gelen bir genç kızdır. Sevgilisi Harun ile yolları ayrılır ve o araştırması için Diyarbekir'e gelir. Başta kısa süreceğini sandığı yolculuk Sumru'nun hayatının en uzun yolculuğuna dönüşür. Sumru'nun bu yalnız yolculuğunda ona Diyarbekir'de tek başına kalmış eski bir kilisenin bekçisi Antranik amca, Diyarbekir sokaklarında korsan dvd satan Cin Ahmet ve bölgede sürmekte olan adı konulmamış savaşa tanıklık eden pek çok karakter eşlik eder.

Sumru, üç ay boyunca kaldığı Diyarbekir'de izini sürdüğü ağıtların öykülerini ararken ertelediği kendi acısıyla da yüzleşir. Sonra da daha ötelere, Hakkâri'ye doğru yola çıkar. Hakkâri'de bulunan boşaltılmış bir dağ köyüne doğru yola çıkarken bu tehlikeli yolculuğa anlam veremeyen Ahmet'in "Neden özellikle bu köy, ne var orada?" sorularını yanıtsız bırakır. Filmde, Kürt meselesiyle birlikte Ermeni vatandaşlarımızın yok olan cemaatleri ve kapalı duran kiliseleriyle, neredeyse 100 yıldır yaşadıkları olaylar da anlatılıyor. Gelecek Uzun Sürer, yolculuğun arayışa dönüştüğü çok dilli ve çok kültürlü bir yol filmi. Filmde profesyonel oyuncuların yanı sıra pek çok amatör oyuncu da rol aldı. O açılıştaki vurulan atı, o Ermeni kilisesinde yankılanan Hampo'ya ağıdı, o sahildeki tek ağacı, o doğuda bir sınırdaki kayıp mezarı artık hiç unutmayacağız.

Senaryo ve yönetmen: Özcan Alper; Görüntü yönetmeni: Feza Çaldıran; Sanat yönetmeni: Tolunay Türköz; Müzik: Mustafa Biber; Oyuncular: Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan, Osman Karakoç, Güllü Özalp Ulusoy, Erdal Kırık; Tür: Romantik; Dili: Türkçe; Süre: 108 dakika; Yapım yılı: 2011; Ülkesi: Fransa, Türkiye, Almanya.                                                                                                                                                              LAZURİ