ANASAYFA

PAZAR'DA DOMUZ KORKUSU

Pazar ilçesine 3 km uzaklıkta bulunan Sulak köyünde birkaç haftadır görülen yaban domuzları, bahçe ve ekili alanlara büyük zararlar veriyor. Tedirgin olan köy halkı tüfekle nöbet tutmaya başladı.

Sulak köyü koruyucularından biri, çocukların da karşılaştıklarında korktukları domuzları avlamak için her an hazır beklediklerini belirterek, "Bütün günü ormanda aç geçiren yaban domuzları gün batımıyla beraber karnını doyurmak için bağ, bahçe veya ekili alanlara girmek için köyümüze kadar indiler. Ayrıca yakın köylerde de yaban domuzunun fazla görülmesi bizi bir o kadar daha endişelendirdi. Bu nedenle domuzlara karşı önlem almaya başladık. Evimizin 10 metre yakınına kadar gelen 4 yaban domuzundan bir tanesini gece yarısı vurmak mecburiyetinde kaldım" dedi.

Domuz popülasyonundaki anormal artışın köy halkını, hayvan hastalıkları konusunda kaygılandırdığını ifade eden korucu, "Domuzlarla sığırların aynı otlakları paylaşmaları nedeniyle şap mikrobunun sığırlara geçme riskini artırıyor. Bu da bizi ayrıca tedirgin ediyor. Bu anlamda hem doğaya, çevreye ve tarıma zararlı olan yaban domuzlarıyla mücadele etmeye kararlıyız" şeklinde konuştu.                                                                                                                                                              LAZURİ