ANASAYFA

KÜRTLER

Gazeteci yazar Hasan Cemal tarafından yazılan “Kürtler” kitabı, Doğan Kitapçılık Araştırma/İnceleme serisinden Nisan 2003 tarihinde İstanbul’da yayımlandı. Kitabın kapak tasarımı DPN Design tarafından yapıldı. Hasan Cemal, yazdığı önsözde kitabını; “Bu yalnız Kürtlerin değil Türklerin de kitabı. Biraz da Türkiye’de demokrasinin hallerine ışık tutan bir kitap. Tarihi araştırma hiç değil. Bir gazetecinin notları. Yada gündemine hakim olmaya çalışan bir gazetecinin günlüğü sayılabilir” şeklinde tanıtıyor.

Kitabın arka kapağında: “Kürtleri, Kürt sorununu, PKK ile şiddet ve terör yıllarını perde arkasında olup bitenlerle öğrenmek ister misiniz? Güneydoğu’yu, Kuzey Irak’ı, kan ve ateş coğrafyasını bir gazetecinin gözlüğüyle gezmeye ilgi duyar mısınız? Yada Ortadoğu’da terör ve şiddetin beşiği Bekaa vadisine uzanıp Apo’yla bir gece yarısı buluşmasına ne dersiniz? Cudi dağının tepesinde askerle sabahlamak, Diyarbakır’da, Şırnak’ta PKK’lılarla, Kürt aydınlarıyla buluşmak, Cizre’de, Dicle nehrinin kıyısında veya Kızıltepe ile Viranşehir’de Kürtlerle kebap yemek, Ankara’da devlet büyükleriyle, Genelkurmay başkanlarıyla, istihbarat yetkilileriyle konuşmak, Beyrut ve Şam’da havayı koklamak, Washington’da istihbarat camiasıyla temasa geçip Türkiye’yi 1984 yılından başlayarak kanatan bir sorunu anlamaya çalışmak ister misiniz? Bu kitapta yalnız Kürtler yok, Türkler de var. Yalnız siyaset yok, özellikle insanlar ile onların yaşadıkları dramlar da var. Bu kitabın hazırlığı on sekiz yıl öncesine gidiyor. Yazılmasına gelince, “Yaşamak için ille de acı çekmek mi lazım?” diye diye iki yıl sürdü” denilmektedir.

Edinme telefonu: 0212 373 77 00                                                                                                                                                              LAZURİ