ANASAYFA

BİR FİLM: BERİVAN

1992’de binlerce insanın hiç beklenmedik bir zamanda direnişe geçip ölümüne çatıştığı Nevruz kutlamalarında, bir kadın dikkat çekiyordu. Başından çıkarmadığı beyaz kefiyeyle sık sık görüntülenen ve kitleyi yönlendirmesiyle dikkat çeken kişi, yoğun işkencelerden geçen ve yaralanan Berivan Cizre’den başkası değildir.

Berivan Cizre ile görüşülerek hazırlanan “Bir Başkaldırı Destanı: Berivan” belgeselinde, Berivan Cizre'nin ve 1992 Cizre Nevruzunun öyküsü anlatılıyor. Oyuncu ve yönetmen Aydın Orak'ın hazırlayıp yönettiği 48 dakikalık belgesel, ayaklanma günlerinin bilinmeyen yönlerine ve Cizre'nin cesaretini tarihe not düşüyor. 17 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin silahlarla yaralandığı ve yüzlercesinin gözaltına alınıp tutuklandığı ve bir gazetecinin öldürüldüğü günleri yeniden hatırlatan belgeselde kullanılan arşiv görüntüleri, Cizre'nin anlatımları eşliğinde aktarılıyor.

Yönetmen: Aydın Orak; Müzik: Yekbun; Kurgu: Berzan İso; Kamera: Piroz Gültekin; Arşiv: Hüsamettin Orak-Aslan Harre; Efekt: Özgün Yarar; Düzeltme: Masum Elmas; Grafik: İdris Barış; Türü: Belgesel; Yapım yılı: 2010; Süre: 48 dakika; Ülkesi: Türkiye; Dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Arapça.                                                                                                                                                              LAZURİ