ANASAYFA

AHMAK CASUSLAR

Merkezi Londra’da bulunan Soğuk Savaş Olaylarını Araştırma Enstitüsü (COWAHSI), geçtiğimiz ay ilginç bir araştırmasını basın toplantısı ile duyurdu. Araştırmanın konusu, Soğuk Savaş dönemi casuslarının zekâ düzeyi idi. Yapılan araştırma, bu dönemde istihdam edilen casusların önemli bir bölümünün zeki değil, aksine cahil ve hatta ahmak olduklarını ortaya çıkardı.

Enstitünün oluşturduğu, emekli ve yaşı 80’i aşkın eski casuslardan oluşan komisyonun beş yıldan bu yana çalışmalar yaptığı bildirildi. Komisyon, 250’yi aşkın emekli casus üzerine gizli bir araştırma yürüttü. Araştırmanın çok değişik konularda oldukça ilginç sonuçları ortaya çıktı. Basın toplantısını düzenleyen Komisyon Başkanı Richard Softhandy, casusların ruh hallerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda da bulundu. Asosyal ve arkasında kuvvetli bir otoriteyi hissetmek isteyen kişilerin çok başarılı casuslar olduklarını açıkladı. Ancak başarılı bu casusların, verilen emirlere harfiyen uyan, inisiyatif geliştiremeyen, cahil ve ahmak olduklarının da ortaya çıktığını açıkladı.

Başkan ayrıca, bu niteliklere sahip olan casusların aslında başarılı olmalarının sebebinin Soğuk Savaş olduğunu da belirtti. Softhandy şunları şöyledi: “Zaten iki kutup arasında örtülü bir anlaşma vardı. Casus olmak için zeki olmak gerekmiyordu. Soğuk Savaş casuslarının yaşadıkları dönemlerde çok ciddi gibi görünen çalışmaları günümüz sanat dünyası için komedi konularını oluşturmaktadır. Yakın zamanda gişe hâsılatları kıracak casus komedi filmlerinin vizyona girmesi, casusların ne derece önemli işler yapmış olduklarını gözler önüne serecektir.”

Richard Softhandy, her şeye rağmen eski dönem casus fantezilerinin genç kuşaklar, özellikle de eski Sovyet ülkeleri gençliği üzerinde etkili olduğunu, kendisini casus zanneden bir sürü gencin bu görüntüyü vererek tatmin olduklarını belirtti. Bazı zekâ yoksunu gençlerin ise bu zaaflarını kullananlara gönüllü olarak casusluk yaptıklarını, akılsızca yaptıkları eylemleri sonucunda ise zor durumlarda kaldıklarını ifade etti.                                                                                                                                                              LAZURİ